V vsakem življenjskem obdobju je telovadba pomemben del zdravega življenjskega sloga. Pri starejših ljudeh ima še večji pomen. Redna telesna aktivnost namreč ne le da izboljšuje fizično zdravje, temveč pomaga tudi pri ohranjanju kognitivnih sposobnosti, psihičnemu dobremu počutju in socialni povezanosti. Mnogi starejši se bojijo, da bi se poškodovali ali pa napačno menijo, da je prepozno za telesno aktivnost, zato je ozaveščanje in pomoč pri telovadbi zelo dobrodošla. Redna telovadba za starejše je namreč prilagojena starosti in zdravstvenim zmožnostim. Prijavite se na telovadbo za starejše in ostanite vitalni.
Prednosti telovadbe za starejše
Telovadba ima številne prednosti v vsakem življenjskem obdobju. Pri starejših so te prednosti predvsem:
- Izboljšana gibljivost in ravnotežje
Pri starejših ljudeh je tveganje za padce in poškodbe večje. Redna telovadba pripomore k boljšem ravnotežju in koordinaciji, kar dodatno vpliva na boljšo stabilnost in s tem zmanjša možnost padcev. Vaje, kot so stoječe vaje za ravnotežje, so preproste, a zelo učinkovite.
- Ohranjanje mišične mase in kostne gostote
Skupaj s staranjem, pride do sprememb v mišični in kostni masi. Mišična masa naravno upada, tako da je telo bolj šibko in s vsakodnevne aktivnosti težje za opravljanje. Vadba, na primer vaje z lastno težo ali lahkimi utežmi, pomaga ohraniti mišično maso. Redna telovadba za starejše tudi zmanjša tveganje za osteoporozo, ker krepi kosti in povečuje njihovo gostoto.
- Kardiovaskularno zdravje
Plavaje, hoja ali kolesarjenje so zmerne aerobne aktivnosti, ki izboljšajo delovanje srca in ožilja. To zmanjša ali prepreči bolezni srca in visok krvni tlak. Z vadbo smo lahko dlje časa samostojni pri vsakodnevnih opravilih, ker se povečuje vzdržljivost.
- Izboljšanje razpoloženja in mentalnega zdravja
Telovadba za starejše spodbuja izločanje endorfinov, ki so hormoni sreče. To lahko zmanjša občutek tesnobe, depresije in stresa. Vadba spodbuja prekrvavitev možganov, tako da se zmanjša možnost za razvoj demence in Alzheimerjeve bolezni. Skupinska telovadba je odlična tudi za druženje in ohranjanje socialnih stikov.
Primerne vrste telovadbe za starejše
Pomembno je vedeti, da morajo biti vadbe za starejše prilagojene starosti in vzdržljivosti.
- Aerobne vaje, kot je hoja, plavanje, kolesarjenje ali ples so odlične oblike zmerne vadbe. Takšna vadba bo izboljšala vzdržljivost in srčno-žilni sistem. Takšne aktivnosti je dobro izvajati redno in vsaj 30 minut na dan, pet dni na teden.
- Vaje za moč, kot so na primer vaje z lastno težo, pomagajo okrepiti mišice. To so na primer počepi, sklece ob steni ali dvigovanje lahkih uteži. Pomembno je, da je takšna vadba postopna in pod strokovnim nadzorom, da ne pride d poškodb.
- Vaje za gibljivost in raztezanje pripomorejo predvsem k boljši drži in preprečujejo togost v sklepih. Takšne vaje so joga ali pilates.
- Vaje za ravnotežje, ne primer stoječe vaje za ravnotežje ali pa tai chi, močno izboljšajo stabilnost ter preprečujejo padce. Redno izvajanje takšnih vaj je pomembno za starejše ljudi, ker je možnost za poškodbe manjša.
Telovadba za starejše naj bo kontrolirana, postopna in pod nadzorom strokovnjaka, predvsem če se jo starostnik loti prvič.
Zaključek
Telovadba za starejše je ključnega pomena za ohranjanje vitalnosti, telesnega in duševnega zdravja. Redna telesna aktivnost pomaga ohranjati mišično moč, gibljivost, ravnotežje in izboljšuje kardiovaskularno zdravje. Ne glede na starost ali telesne omejitve, obstaja vedno možnost prilagojene vadbe, ki lahko pomembno izboljša kakovost življenja in prepreči številne zdravstvene težave.